Minek ment oda?
A tízmillió szövetségi kapitány megfejtette, miért cserélte a válogatott védője zöld-fehér mezét lila-fehérre. Pálfy Dániel Ábel írása.
Ismert, hogy a magyar válogatott az olaszok elleni hazai vereség után az utolsó pillanatban csúszott le az NL A-divízió 3. csoportjának első helyéről. Hogyan tovább? Összeállításunkban ennek jártunk utána.
Ha sikerült volna legalább egy döntetlent elérnünk Olaszország ellen, akkor a Nemzetek Ligája legjobb négy csapata közé jutunk, és az is biztos, hogy ha nem jutunk ki egyenes ágon, a csoportmérkőzések során a 2024-es Európa-bajnokságra, NL-csoportgyőztesként mindenképpen pótselejtezőt játszhattunk volna.
De azért második helyezettként sincs okunk a kesergésre, hiszen a remek Nemzetek Ligája-szereplésnek köszönhetően így is számos „kedvezményhez” jutottunk.
Kezdjük talán a legfontosabbal:
a 2024-es Európa-bajnokság selejtezőinek október 9-i, frankfurti sorsolásán a legelőkelőbb pozícióból, az első kalapból várhatjuk a ceremóniát,
így biztos, hogy a többi kiemelt csapattal nem kerülhetünk egy csoportba.
S ugye, az is biztos, hogy a Nemzetek Ligája következő kiírásában is az A-divízióban szerepelhetünk majd, hiszen a mi csoportunkból az Eb-ezüstérmes Anglia esett ki a B-ligába.
S ami talán a legfontosabb: annak ellenére, hogy nem végeztünk az A-divízió 3. csoportjának élén, szinte egészen bizonyos, hogy ha (teljesen véletlenül…) nem zárjuk az Eb-selejtező-szereplésünket továbbjutó helyen, akkor is játszhatunk pótselejtezőket. Miként lehetséges ez? Alapjáraton a csoportok első két helyezett csapat jut ki egyenes ágon a németországi Európa-bajnokságra, melléjük érkezik az a három együttes, amelyeknek ugyan nem jön össze az Eb-kvalifikáció, ám a Nemzetek Ligájában kiemelkedően szerepeltek.
Természetesen az optimális az lenne, ha egyenes ágon jutnánk ki az Eb-re,
ha viszont ez valamiért nem jönne össze, akkor – a Nemzetek Ligája A-divíziós pozíciónknak köszönhetően - minden esély meglesz arra, hogy mi kapjuk meg a kvótát a pótselejtezőkre.
Mivel a kedd esti mérkőzésekkel befejeződtek a Nemzetek Ligája csoportmérkőzései, kialakult a 2024-es Európa-bajnokság selejtezőinek kalapbeosztása (Németország a rendező jogán vesz részt a kontinensviadalon, Oroszországot kizárta az UEFA). A csapatokat 10 csoportba sorolják, háromban hat, hétben öt válogatott szerepel majd. A csoportokból két-két válogatott jut ki az Eb-re.
Első kalap: Belgium, Dánia, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc
Második kalap: Anglia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Finnország, Franciaország, Izrael, Skócia, Szerbia, Wales
Harmadik kalap: Albánia, Írország, Izland, Montenegró, Norvégia, Örményország, Románia, Svédország, Szlovénia, Ukrajna
Negyedik kalap: Azerbajdzsán, Bulgária, Észak-Macedónia, Feröer-szigetek, Görögország, Grúzia, Kazahsztán, Koszovó, Luxemburg, Törökország
Ötödik kalap: Ciprus, Észak-Írország, Észtország, Fehéroroszország, Gibraltár, Lettország, Litvánia, Málta, Moldova, Szlovákia
Hatodik kalap: Andorra, Liechtenstein, San Marino
Ilyenkor mindig hajlamosak vagyubk eljátszani a gondolattal: vajon melyik csoport lenne a legerősebb és melyik a legideálisabb számunkra?
Képzeljük csak el, hogy fognánk a fejünket egy ilyen halálcsoport láttán: Magyarország, Franciaország, Románia, Görögország, Szlovákia.
Ellenben a plafonig ugrálnánk örömünkben, ha Magyarországot Finnországgal, Örményországgal, Luxemburggal, Gibraltárral és San Marinóval sorsolnák össze…
Nyitókép A magyar válogatott kulcsfigurái: Marco Rossi szövetségi kapitány és Szoboszlai Dominik Fotó: Mandiner/Trenka Attila